top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Szreder

Czym jest dbanie o siebie?

Przyszło nam żyć w czasach, w których dbanie o siebie jest modne i promowane. Widzę wiele korzyści z tego faktu np. powstanie wszystkich rzeczy, usług i akcji, które ułatwiają dbanie o dobrostan psychiczny, fizyczny, czy rozwój duchowy. Wszechobecność #osiędbanie i wykorzystanie tego trendu w marketingu ma jednak drugi koniec - zagubienie istoty dbania o siebie i tego co w tym ważne. Dlatego dziś chciałabym przybliżyć Ci to, czym dla mnie jest dbanie o siebie i zachęcić Cię do zastanowienia się czym dbanie o siebie jest dla Ciebie.




Co to znaczy dbać o siebie?

W Internecie krąży rysunek z obrazem dwóch baterii jednej naładowanej, drugiej rozładowanej i podpisem, który brzmi mniej więcej tak - jeśli nie dopuszczasz do rozładowania baterii w swoim telefonie nie pozwól by Twoje baterie się rozładowały.


I to w skrócie dla mnie jest zwięzła definicja dbania o siebie czyli - regularne uzupełnianie swoich zasobów i energii. To otaczanie siebie troską. To bycie dla siebie samej/samego dobrym przyjacielem. Na jakie konkretnie działania warto to przełożyć jest już sprawą bardzo indywidualną.


Często pierwszym krokiem zadbania o siebie jest nawiązanie kontaktu z samym sobą. Spojrzenie na siebie z troską i wyrozumiałością. Można to zrobić poprzez zadanie sobie pytań: „Jak się czuję?” „Czego potrzebuję?” „Jakie mam aktualnie zasoby?” „Czego mi najbardziej brakuje?” “Co teraz jest dla mnie ważne?”. Poświęcenie chwili i odpowiedzenie sobie na te pytania może dać nam odpowiedź, co konkretnie możemy zrobić teraz, by naładować swoje baterie.


Zrobić. No właśnie, dbanie o siebie często jest utożsamiane z robieniem różnych rzeczy. Do tego stopnia, że dla wielu osób zrobienie czegoś dla siebie przeradza się w kolejny obowiązek, kolejne zadanie na liście i raczej wywołuje napięcie niż ładuje baterie. Z pewnością ćwiczenia, przygotowanie sobie zdrowego posiłku, spotkanie z przyjaciółmi generalnie nam służą i mogą być formą dbania o siebie. Jednak dużo rzadziej mówi się o tym, że dbanie o siebie to też odpuszczanie sobie - zadań, dzisiejszego treningu, czytania, zabiegów pielęgnacyjnych itp. Czasem dbanie o siebie, to po prostu, powiedzenie sobie - to był trudny dzień i pójście spać.


Jeśli pomysł dbania o siebie staje się dla Ciebie kolejnym obowiązkiem, kolejnym zadaniem, na które nie masz już siły, to prawdopodobnie to czego potrzebujesz jest właśnie odpuszczenie różnych rzeczy.


Nie wszystko jest kwestią organizacji


Nie jest prawdą, że w ciągu dnia jesteśmy w stanie wykonać dowolną liczbę zadań. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zaplanować, w ciągu dnia czy tygodnia wpadają nam różne nieprzewidziane obowiązki: choroba dziecka, ktoś zadzwoni i poprosi o pomoc, szef przydzieli nam dodatkowy projekt, zepsuje się samochód, którym trzeba się teraz zająć. Do tego w ciągu dnia nasze zasoby się wyczerpują. Dlatego wykonując różne aktywności często musimy wybierać, co właściwe jest teraz ważne. Co jest dla nas priorytetem?


W natłoku codziennych obowiązków często zadbanie o siebie zostawiamy na sam koniec. Wtedy wieczorem jedynym pomysłem na chwilę dla siebie jest odpalenie serialu czy przejrzenie social mediów, bo na nic więcej nie mamy sił.


Pojawia się zatem pytanie, czy zadbanie o bliską i ważną dla nas osobę zostawiamy na koniec?


Dbanie o siebie często wymaga tego, by spojrzeć na siebie właśnie jak na ważną osobę w naszym życiu. Osobę, która zasługuje na uwagę i troskę z naszej strony. Osobę, która powinna znaleźć się wysoko na liście naszych priorytetów.





Dbanie o siebie a egoizm


Wielu osobom towarzyszy takie przekonanie, że dbanie o siebie w pierwszej kolejności to przejaw egoizmu. Warto sobie wtedy przypomnieć jedną z najważniejszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Gdy w samolocie wypadają maski tlenowe, w pierwszej kolejności powinniśmy założyć ją sobie. Będąc świadkiem wypadku drogowego, najpierw powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo zanim ruszymy na pomoc innym. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy w stanie pomóc innym, a być może sami będziemy potrzebować pomocy.


Regularne dbanie o siebie daje nam energię i zasoby by efektywnie pracować a także pomagać i wspierać innych.


Warto ładować baterie na zapas


Zadbanie o siebie gdy jedziemy już na oparach może być bardzo trudne i wymagać sporo czasu. Dlatego warto stale monitorować swój poziom zasobów i doładowywać baterie gdy tylko jest to możliwe. Tak, jak raczej nie dopuszczamy do sytuacji, w której nasz samochód staje na drodze z powodu braku paliwa, nie dopuszczajmy do sytuacji w których nasze baterie całkowicie się rozładują.



Podsumowując dbanie o siebie to dla mnie…

  • kontakt z tym, co dla mnie ważne w życiu,

  • uznanie siebie za ważną osobę w moim życiu,

  • stawianie swojego dobrostanu wysoko na liście priorytetów,

  • kontakt z własnymi potrzebami i regularne monitorowanie stanu swoich zasobów,

  • otaczanie siebie troską, łagodnością i wyrozumiałością,

  • rezygnacja i odpuszczanie rzeczy, które nie są dla mnie ważne, drenują mnie z energii,

  • robienie rzeczy, które ładują moje baterie.


Co dbanie o siebie oznacza dla Ciebie?

Co ułatwia, a co utrudnia Ci dbanie o swój dobrostan?


 

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Photo by Darius Bashar on Unsplash

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page