top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Szreder

Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne

Nasze ciało i psychika są ze sobą powiązane. Jedno wpływa na drugie i zwrotnie to drugie wpływa na pierwsze. Choroby, gorsze samopoczucie fizyczne czy doświadczenie bólu lub urazu często mają swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu psychicznym. Zresztą nie trzeba doświadczyć poważnej choroby, by się o tym przekonać. Wystarczy nawet krótka deprywacja podstawowych potrzeb. Głodny i/lub niewyspany człowiek dużo łatwiej popada w irytację, złość czy smutek.


Kamienie ułożone jeden na drugim od największego do najmniejszego na tle zieleni.
Zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne

Objawy typowe dla zaburzeń psychicznych, występują również w różnego rodzaju zaburzeniach somatycznych, dlatego zawsze warto udać się do lekarza, by sprawdzić czy pogorszenie naszego samopoczucie nie wynika z choroby somatycznej. Typowe objawy depresji, to nie zawsze oznaka trudności psychicznej. Czasem obniżony poziom energii i nastrój, brak apetytu, czy większa irytacja mogą być wynikiem chorób somatycznych np. niedoborów żelaza czy witaminy D, chorób tarczycy i wielu innych.


Zmiany w naszym samopoczuciu psychiczną często również oddziałują na nasze ciało. Emocje, których doświadczamy mają swój wyraz w ciele. Na przykład odczuwamy lęk, nasze ciało uruchamia automatyczną reakcję, bez naszej świadomej wiedzy. Nasze serce przyspiesza, oddech się spłyca, napinają się mięśnie.


Nawet jeśli pogorszenie samopoczucia pierwotnie nie było wywołane chorobą somatyczną, to często długo trwające trudności psychiczne wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie i nawyki. Gdy z powodu zaburzeń psychicznych zaniedbujemy dietę, higienę snu, aktywność fizyczną może to sprzyjać niedoborom substancji odżywczych i rozwojowi chorób somatycznych. Wtedy również zadbanie o swoje ciało, może przyspieszyć proces terapeutyczny.


Trudno zatem pracować nad poprawą samopoczucia psychicznego zapominając o tym, że mamy ciało. Jeśli doświadczasz obniżenia nastroju i spadku energii warto wziąć pod uwagę również ciało i w jednym z pierwszych kroków zatroszczyć o nie.


Jak? Przede wszystkim zadbać o:

  • odpowiednią ilość snu,

  • zbilansowaną dietę,

  • codzienną porcję ruchu,

  • odwiedzić lekarza i wykonać rutynowe badania.


Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia trudności psychicznych. Jednocześnie pamiętajmy, że psychoterapią NIE wyleczymy się z anemii czy niedoczynności tarczycy. Dlatego osobom, które przychodzą do mnie na konsultację bardzo często zalecam wizytę u lekarza i wykonanie podstawowych badań.


Pamiętaj też, że nie warto interpretować wyników badań z pomocą googla pomijając wizytę u specjalisty. Nawet jeśli podstawowe badania wydają się wychodzić w normie - to lekarz ma kompetencje, by je interpretować, stawiać diagnozę, pogłębić diagnostykę lub wykluczyć przyczyny medyczne objawów, których doświadczamy.


Piszę “zdrowie fizyczne“ i “zdrowie psychiczne” rozdzielając te kategorie, ale właściwie chcę Ci pokazać, że trudno jest jednoznacznie oddzielić grubą linią jedno od drugiego.


 


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page