top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Szreder

Jak zacząć dbać o siebie, gdy wszystko wokół Ci w tym przeszkadza?


Chyba większość osób już wie, że warto o siebie dbać, bo wszechobecnego trendu self-care nie da się nie zauważyć. Nadal jednak, wielu osobom trudno te zalecenia wprowadzić w życie. Nierzadko są to osoby, które często są w trybie zadaniowym, mają wysokie wymagania wobec siebie i tendencję do perfekcjonizmu. Choć wielu/e z nas wie, jak ważne jest zadbanie o sobie, to niestety zbyt często obowiązki codziennego dnia wszystko utrudniają ;-). Jak sobie z tym radzić?


Zachód słońc. Młoda, ciemnowłosa kobieta w białej, koronkowej sukni stoi tyłem i składa dłonie w kształt serca.
Jak zacząć dbać o siebie, gdy świat Ci w tym przeszkadza


Dbanie o siebie rozumiem jako regularny i świadomy proces, który ma nas utrzymać w dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Według mnie wymaga przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za swoje samopoczucie, zamiast pozostawiania tego aspektu przypadkowi. Oto kilka pomysłów jak można budować swoją sprawczość w tym aspekcie.


Ustaw siebie wysoko na liście swoich priorytetów i wyznacz czas na odpoczynek


Osoby, którym trudno zadbać o siebie, często stawiają obowiązki oraz potrzeby innych ponad swoje. Czyli np. najpierw praca, czasem bez przerwy, bo przecież czas goni. Potem jeszcze godzinka dłużej w pracy, bo Kasia poprosiła, żeby jej pomóc. W pędzie (bo już godzina spóźnienia) zakupy, dzieci, partner/partnerka. A czas dla siebie? Na poczytanie, serial, jogę, zjedzenie spokojnie ciepłej kolacji, spacer? To tylko jak wystarczy wieczorem. Zwykle jednak nie wystarcza już, albo czasu, albo energii, albo jednego i drugiego.

Podejmując decyzje w ciągu dnia lub planując kolejny dzień zadbaj o to, by czas dla siebie NIE był ostatnią rzeczą, o której myślisz. Moment, w którym wszystkie zadania zostaną odhaczone prawdopodobnie nigdy nie nadejdzie, dlatego, by znaleźć czas dla siebie warto postawić ten element wysoko na liście priorytetów. Jeśli lubisz planować, czas wolny zaplanuj w pierwszej kolejności. Nie licz na to, że czas wolny jakoś się znajdzie. Jeśli nie wyznaczysz na to czasu obowiązki i prośby innych tak się rozprzestrzenią, że wypełnią cały Twój dzień, dlatego…


Ćwicz odmawianie i asertywność


Dbanie o innych, okazywania im troski i wsparcia to cudowna rzecz, która sprawia, że świat jest lepszy. Jednocześnie zgadzanie się na każdą prośbę, zwłaszcza wtedy, gdy w głębi serca chcemy powiedzieć “nie!” nie służy ani nam, ani naszym bliskim relacjom. Mówiąc “tak” czemuś zwykle jednocześnie mówimy “nie” czemuś innemu. Zgadzając się na zostanie po godzinach w pracy być może, mówisz “tak” rozwojowi zawodowemu, może bezpieczeństwu finansowemu, budujesz relacje z zespołem, okazujesz wsparcie koleżance, która zachorowała i musiała wcześniej wyjść. Jednocześnie mówisz “nie” swojemu ciału, odpoczynkowi, a może zdrowiu, swojej rodzinie i przyjaciołom, dla których masz teraz mniej czasu i energii, swojemu hobby.. Nie chodzi o to, by nie pomagać i nie wspierać innych. Raczej, by nauczyć się rozpoznawać czy chcę i czy jestem w stanie dawać z siebie innym, a także w jakim zakresie.


Ucz się prosić o pomoc


Być może wraz z ćwiczeniem odmawiania innym warto również ćwiczyć proszenie o pomoc. Nie żyjemy w próżni i tak, jak czasem inni potrzebują naszej pomocy, tak i my czasem potrzebujemy wsparcia od innych. Proszenie o pomoc może być samą w sobie formą dbania o siebie.

Pomyśl o sobie jak o dobrym przyjacielu lub… psie


Często łatwiej nam okazać troskę i wyrozumiałość wobec naszych bliskich niż wobec samych siebie. Gdy masz zamiar zostać dłużej w pracy kolejny dzień z rzędu może warto pomyśleć, co powiedziałbyś/powiedziałabyś przyjacielowi, który tak dużo pracuje. Czy jemu/jej też zabroniłbyś zjedzenia obiadu, bo trzeba dokończyć projekt? Czy jemu/jej też byś powiedział, że jest beznadziejny, bo zapomniał wysłać tych dokumentów?

Przerażające jest to, że czasem okazujemy więcej dbałości o naszego zwierzęcego pupila niż samych siebie. Wiemy, że psu należy się odpowiednia ilość jedzenia, picia, przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia, spokojne miejsce na sen i odpoczynek, trochę głaskania i raz na jakiś czas wizyta u weterynarza. Może warto więc, zadbać również o siebie choćby w tym podstawowym zakresie.


Poświęć chwilę na kontakt ze sobą


Zadawaj sobie w ciągu dnia pytania „Jak się czuję?”, „Czego potrzebuję?”, „Jakie mam aktualnie zasoby?”, „Czego mi najbardziej brakuje?”, “Co teraz jest dla mnie ważne?”. Nie spiesz się z odpowiedziami. Pozwól poczuć sobie jak się się czujesz. Jeśli dawno tego nie robił_ś to naturalne, że nie od razu znajdziesz odpowiedź, ale z czasem będzie coraz łatwiej.


Przygotuj listę rzeczy, które sprawiają, że Twój poziom energii wzrasta


Jeśli dawno już zapomniałaś/eś co ładuje Twoje baterie zastanów się co w przeszłości dodawało Ci energii. Jak wtedy odpoczywałeś/aś? Poszukaj inspiracji w internecie. Obserwuj ludzi w Twoim otoczeniu. Czy masz ochotę i możliwość wypróbować, któryś z tych sposobów?


 

Photo by Jackson David on Unsplash


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page