top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraAnna Szreder

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?


Na przestrzeni ostatnich lat stosunek do korzystania z usług z zakresu zdrowia psychicznego zmienił się dość znacząco. Większość z nas już wie, że korzystanie z terapii, to nie koniecznie powód do wstydu, a raczej sposób na zadbanie o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Niestety, choć wiele osób na rozum to wie, to nadal wizyty u psychoterapeutów i psychoterapeutek wzbudzają lęk i wstyd.


Wiele osób odwleka umówienie się na wizytę tłumacząc sobie, że “jeszcze nie jest ze mną tak źle”, “inni mają gorzej”, “co ja tam właściwie powiem?”, “jakoś wytrzymam”, “wczoraj czułam się lepiej, więc w sumie, może nie potrzebuję”. To naturalne, że przed pierwszą wizytą pojawia się lęk i niepewność. W końcu to dla nas nowa sytuacja. Jeśli jednak coś nas niepokoi w naszym samopoczuciu warto spróbować, umówić się i iść na wizytę do psychoterapeuty.


Czarne kostki z białymi literami ułożone na blacie w napis Mental Health Matters czyli zdrowie psychiczne ma znaczenie
Kiedy iść do psychoterapeuty?

Kiedy zatem czas na psychoterapię?


Najogólniej mówiąc - wtedy, gdy nie jesteś zadowolon_ ze swojego życia lub chcesz poświęcić czas na lepsze poznanie siebie i samorozwój.


Jeśli nasilenie objawów, czy trudności, których doświadczasz:

 • utrudnia Ci czerpanie z życia radości i satysfakcji,

 • negatywnie wpływa na jego różne sfery np. relacje z ludźmi, utrudnia pracę.

 • powoduje cierpienie

oraz gdy dotychczasowe sposoby radzenia nie przynoszą poprawy.


Na pewno wtedy, gdy otrzymaliśmy takie zalecenie od lekarza ;-) Od lekarza psychiatry, ale też od lekarza każdej innej specjalności, który podejrzewa, że przyczyną naszego złego samopoczucia są trudności psychiczne.

Na pewno, jeśli zauważamy, że nasze samopoczucie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie - kontakty z innymi, wykonywanie obowiązków zawodowych, odpoczynek, wyjście do sklepu, podejmowanie codziennych decyzji.

Jeśli w ostatnim czasie np. kilku dni lub tygodni wraca do Ciebie myśl, że coś jest nie tak i może warto byłoby udać się do psychoterapeuty - to może być znak, że to właśnie jest dobry czas.

Jeśli co jakiś czas, cykliczne doświadczasz takiego dylematu np. co jesień lub za każdym razem, gdy kończysz relację.

Warto też zastanowić się nad podjęciem psychoterapii, jeśli od różnych, życzliwych Ci ludzi słyszysz głosy troski i zaniepokojenia swoim funkcjonowaniem.


Pamiętaj, że psychoterapia nie tylko zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych, ale również może być wsparciem w momentach ważnych życiowych zmian, czy narzędziem samopoznania, lepszego rozumienia siebie i samorozwoju. Dlatego nie musimy czekać aż poczujemy się bardzo źle by skorzystać z pomocy psychoterapeuty.


W jakich problemach pomocna może okazać się psychoterapia?


Zakres trudności czy konkretnych objawów, w jakich psychoterapia może okazać się skuteczna jest naprawdę bardzo duży. Najczęściej to:

 • obniżenie nastroju, przygnębienie, bezradność, brak energii i motywacji,

 • brak odczuwania radości,

 • odczuwanie silnego lęku, doświadczanie ataków paniki,

 • odczuwanie mniej nasilonego, ale prawie ciągłego lęku, niepokoju, który przeszkadza w codziennym życiu,

 • trudności w radzeniu sobie z różnymi emocjami (złością, smutkiem, lękiem, wstydem),

 • trudności z radzeniem sobie ze stresem,

 • wypalenie zawodowe,

 • powtarzające się trudności w relacjach z innymi ludźmi,

 • niskie poczucie własnej wartości,

 • trudności w obliczu zmian i kryzysów życiowych np. zakończenie związku, narodziny dziecka, utrata pracy itp.,

 • trudności z podejmowaniem decyzji.


Jeśli masz jakieś wątpliwości kiedy iść do psychoterapeuty i czy to już czas, warto umówić się na kilka pierwszych konsultacji i sprawdzić, czy psychoterapia jest formą pomocy, która może być dla Ciebie użyteczna.


 


17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page