top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAnna Szreder

Czy fantazje seksualne są ok?

Fantazje seksualne mogą być naturalnym obszarem naszej seksualności. Jednocześnie dla wielu osób fantazjowanie jest powodem zmartwień. Ludzie czasem martwią się o to czy treść ich fantazji seksualnych i/lub ilość jest normalna, a niektórzy martwią się, że fantazjowanie nie przychodzi im naturalnie i w ogóle fantazji nie mają. Jak to jest z tymi fantazjami erotycznymi?


Bardzo różnie.
Co fantazje erotyczne mówią o Tobie?


Fantazje mogą być wyrazem naszych pragnień i preferencji. Mogą nas informować o tym, czego obecnie nam w seksie brakuje, co nas intryguje, pociąga i czego chcemy więcej. W tym przypadku warto się nad fantazjami pochylić, bo mogą być one cennym źródłem informacji o nas samych.


Z drugiej strony, warto, też wiedzieć, że nasza głowa jest w stanie pomyśleć wszystko i nie zawsze fantazje to nasze ukryte pragnienia. Czasem to po prostu myśli, które się przypałętały i nie mówią o nas nic konkretnego.


Czy warto wprowadzać fantazje seksualne w życie?


Czasami fantazje są inspiracją do wprowadzenia zmian w naszym życiu intymnym i/lub urozmaicania go.


Czasem fantazje są pociągające właśnie dlatego, że dzieją się w naszej głowie i nie mamy ochoty, by je realizować. Całym ich urokiem i siłą może być właśnie to, że są tylko/aż? fantazją, która nigdy nie będzie rzeczywistą sytuacją. Wtedy już same fantazje mogą być formą wyrazu naszej seksualności, bezpiecznym obszarem do eksplorowania i oswajania własnej seksualności.


Czasem wprowadzenie fantazji w życie okaże się niemożliwe np. jeśli dotyczą one wymyślonych postaci czy miejsc.


A jeśli mamy ochotę i możliwość, by urzeczywistnić nasze fantazje, to warto zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim, jeśli realizacja naszych marzeń wiąże się z udziałem innych osób warto zadbać o ich entuzjastyczną zgodę. Przed wprowadzeniem fantazji w życie warto też rozważyć, co jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem. Warto też najpierw pooglądać nasze fantazje i zastanowić się co w nich jest podniecającego, bo nie zawsze chodzi o dokładne odwzorowanie tego, co dzieje się w naszej głowie.


Fantazje erotyczne a rzeczywistość


Różne portale rozpisują się o tym, że jednymi z najbardziej popularnych fantazji są fantazje w jakiś sposób związane z przemocą i przekraczaniem granic. Nie oznacza to jednak, że w realnym świecie mamy ochotę na to, by znaleźć się w niebezpieczeństwie czy krzywdzić innych. Częściej chodzi o doświadczenie pewnego rodzaju uległości lub dominacji. Podobnie to, że fantazjujemy o innych osobach niż nasz partner/partnerka nie musi oznaczać, że chcemy ją/jego zdradzić. Może być to natomiast wyraz np. potrzeby nowości czy różnorodności.


Fantazje mają to do siebie, że dzieją się w naszej głowie i to my mamy całkowity wpływ na to, co się wydarza. Jeśli np. podnieca nas wizja bycia uległym/ą, to w fantazji my decydujemy o tym co się dzieje i mamy w 100% kontrolę nad sytuacją. Nie jest to zatem to samo, co bycie zmuszanym do czynności seksualnych.


Sposobem na realizację tego typu fantazji może być np. wprowadzenie do naszej sypialni elementów odgrywania ról. Wtedy w bezpiecznym środowisku, z zaufaną osobą partnerską i po omówieniu sygnałów bezpieczeństwa możemy doświadczyć różnorodnych scenariuszy.


Same fantazje, choćby najbardziej nienormatywne nie pociągają za sobą konsekwencji w realnym świecie i fantazjować możemy sobie do woli. Kłopotem, który warto skonsultować ze specjalistą/specjalistką może być wewnętrzne cierpienie, które odczuwamy w związku z naszymi fantazjami, a także przymus do wprowadzania fantazji w życie, zwłaszcza jeżeli przekształcenie marzenia w czyn wiąże się z cierpieniem innej osoby i/lub przekroczeniem norm prawnych.


Czy o fantazjach warto rozmawiać z osobą partnerską?


Można, ale nie trzeba. Rozmowa o fantazjach erotycznych już sama w sobie może być elementem urozmaicającym życie seksualne i może pomagać lepiej poznać swoje wzajemne potrzeby. Jednocześnie warto pamiętać, że każdy z nas ma prawo do prywatności i nie mamy obowiązku, by dzielić się naszymi fantazjami z kimkolwiek.


Czy brak fantazji to problem?


Brak fantazji seksualnych sam w sobie rzadko bywa kłopotem dla danej osoby. Zwłaszcza jeśli ta osoba ma tak od zawsze. Najczęściej wątpliwości o to, czy to zdrowe pojawiają się w parze, gdy jedna osoba ma fantazje i spontanicznie odczuwa ochotę na seks, a druga o seksie w ogóle nie myśli lub myśli bardzo rzadko.


Fantazje seksualne to jeden z możliwych przejawów naszej seksualności. Jeden z wielu, ale nie jedyny zatem ich brak sam w sobie nie musi być kłopotem.


Brak fantazji będzie dość typowy dla osób, które charakteryzują się responsywnym stylem pożądania. Pożądanie responsywne nazywane również pożądaniem w odpowiedzi to sytuacja, w której myśli czy ochota na seks nie przychodzi spontanicznie, ale pojawia się w odpowiedzi na podniecające bodźce np. dotyk czy pocałunki. Taki rodzaj pożądania jest jak najbardziej zdrowy i szacuje się, że dotyczy ok. 30% kobiet.


Nie trzeba fantazjować, by mieć udana życie seksualne. Jeśli jednak brak fantazji nas martwi lub powoduje problemy w parze warto skorzystać z pomocy specjalisty.


 

194 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page